Whatsapp Destek Hattı

Koltuk kumaş modelleri koltuk seçerken son derece önemli bir konudur. Özellikle yeni evlenecek olanlar ilk kez ev döşeyecek olanlar bu konuda tecrübesiz olduğundan çoğu zaman kararsızlıklar görülebilir. Hangi model koltuk seçilmeli, kumaşları ne türden olmalı ve renk seçiminde nelere dikkat edilmeli gibi pek çok konuda sıkıntıya düşüyorlar. Aynı şekilde yıllardan kullandıkları koltuk takımlarını değiştirme düşüncesinde olanlar da bu konuda kararsızlık yaşayabilir. Bu nedenle koltuk modellerine göre kumaş seçimi konusunda bilgilendirici bir çalışma hazırladık.

Klasik Koltuklar İçin Kumaş Seçimi

Eğer hali hazırda kullandığınız koltuk takımları klasik koltuklar ise bunlar için ağır, işlemeli, yaldızlı ve dokuma kumaşlar seçebilirsiniz. Klasik koltukların kumaşı genelde iddialı ve bol işçilik gerektiren kumaşlardır. Siz de bu durumdan memnunsanız bu şekilde modeller seçebilirsiniz.

Minimal Stil Koltuk Kumaşları

Minimal ve modern stili benimseyen kişiler için koltuk kumaş modelleri seçimi genelde kolaydır. Önemli olan bu stili yansıtacak renklerin seçilmesidir. Özellikle genç ve bekâr evlerinde ya da yeni evlilerin evlerinde görmeye alıştığımız minimalist koltukların kumaşları beyaz, siyah ve kahve tonlarında olur. Daha da genişletebilirsiniz tabi… Tonlarda değişikliğe gidebilirsiniz. Ama açık renkli olmasına dikkat etmelisiniz. Ya da yukarıdaki 3 rengin tonları olmalıdır.

Aynı şekilde modern stil koltuklar da minimalist stili yansıtan koltuk modellerinden çok da farklı değildir. Yine çok karmaşık renkler seçmekten uzak durmalısınız. Renkleri kullanabilirsiniz. Fakat net ve düzenli bir şekilde olmalıdır. Örnek vermek gerekirse modern stili yansıtan koltuklarınızın birini kılıfını kırmızı öbürünü siyah ya da beyaz seçebilirsiniz. Güllü, desenli modellerden kaçmanız yeterlidir. Böylelikle eski koltuklarınızı yenilerken de ona uygun ve aynı zamanda modern kumaş örneklerini deneyebilirsiniz.

Kumaş Seçerken Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Yeni koltuk alırken ya da koltuklarınızı tamir ettirirken kumaş seçiminde bulunmanız gerekmektedir. Bu kumaşlar sizin ev haliniz de dikkate alınarak seçilmelidir. Eğer çocuklarınız varsa beyaz renkli koltuklar seçmeniz sıkıntı olabilir. Bunun yerine renkli koltuk kumaşları seçebilirsiniz. Bunun yanında kir tutmayan tay tüyü kumaşlar ile leke oluşan koltuklarınızı kolayca bir bez yardımıyla silebilirsiniz.

Seçilen kumaşın rengi ve diğer özellikleri koltuk kumaş modelleri konusunda fikrinizi etkileyecektir.